Zaproszenie na spotkania dla dorosłych.
Osoby dorosłe zapraszamy na spotkania poświęcone wierze i życiu Kościoła pod wspólnym hasłem
„Porozmawiajmy”.
Odbywać się będą w pierwsze piątki miesiąca o godz. 19.00 w salce.
Chcemy, aby spotkania te były rzeczywiście oparte na rozmowie i pomagały odpowiedzieć na pytania związane z wiarą. Dlatego zachęcamy do wzięcia kartki z krótkim wprowadzeniem (tekst jest dostępny także na naszej stronie internetowej) i zadawania pytań – drogą elektroniczną (adres podany jest pod wprowadzeniem) albo na kartkach, które będzie można zostawić za tydzień w kościele.
Na najbliższe spotkanie zapraszamy
1 marca 2019 r
jego temat brzmi
„Jaki Kościół założył Pan Jezus?”
POROZMAWIAJMY: JAKI KOŚCIÓŁ ZAŁOŻYŁ PAN JEZUS?
spotkanie 1 marca 2019, 19.00, salka
Jezus zapytał uczniów: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». Mt 16,15-19
Kościół jest w historii, ale równocześnie ją przekracza. Jedynie „oczami wiary” można w jego rzeczywistości widzialnej dostrzec również rzeczywistość duchową, będącą nośnikiem życia Bożego.
„Chrystus, jedyny Pośrednik, ustanowił tu na ziemi swój Kościół święty, wspólnotę wiary, nadziei i miłości, jako organizm widzialny; nieustannie go podtrzymuje i przez niego rozlewa na wszystkich prawdę i łaskę”. Kościół jest równocześnie:
- „społecznością wyposażoną w strukturę hierarchiczną i Mistycznym Ciałem Chrystusa;
- zgromadzeniem widzialnym i wspólnotą duchową;
- Kościołem ziemskim i Kościołem obdarowanym już dobrami niebieskimi".
Te wymiary "tworzą jedną rzeczywistość złożoną, która zrasta się z pierwiastka Boskiego i ludzkiego”.
Do istoty Kościoła należy to, że „jest on... ludzki i jednocześnie Boski, widzialny i wyposażony w dobra niewidzialne, żarliwy w działaniu i oddany kontemplacji, obecny w świecie, a jednak pielgrzymujący. Wszystkie te właściwości posiada w taki mianowicie sposób, że to, co ludzkie, jest podporządkowane Bożemu i skierowane do Bożego, widzialne do niewidzialnego, życie czynne do kontemplacji, a to, co doczesne - do miasta przyszłego, którego szukamy”.
Katechizm Kościoła Katolickiego, 770-771
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Masz pytanie? Zapisz je tu i zostaw 24.02. przy „Gościu Niedzielnym” lub wyślij: porozmawiajmy@onet.pl